Naam
Naamdr. JWP Coolen
RoepnaamJoop
Emailjoop.coolen@wur.nl

Werk
OmschrijvingOnderzoeker bentische ecologie
OrganisatieWageningen Research
OrganisatieeenheidWageningen Marine Research - Overige
Telefoon
Mobiel+31 6 13005630
Telefoon secretariaat
Telefoon 2
Fax
Notitie voor telefonist
Notitie door telefonist
BezoekadresAnkerpark 27
1781AG, DEN HELDER
Gebouw/Kamer/A1.01
PostadresPostbus 57
1780AB, DEN HELDER
Bodenummer
OmschrijvingOnderzoeker bentische ecologie
OrganisatieDepartement Omgevingswetenschappen
OrganisatieeenheidAquatische Ecologie en Waterkwaliteitsbeheer
Reguliere werkdagen
Ma Di Wo Do Vr
Ochtend
Middag
Nevenwerkzaamheden
  • Gastonderzoeker - NIOZ Royal Netherlands Institute for Sea Research
    feb 2020 - Nu

    Onderzoek in WUR-NIOZ samenwerkingsprojecten in samenwerking met NIOZ onderzoekers.


Biografie

Als mariene ecoloog specialiseer ik me in de biodiversiteit van riffen in de Noordzee. Ik ben ook beroepsduiker en dit geeft mij de mogelijkheid om onderzoek te doen bij offshore installaties zoals olie en gas platforms en windparken. Daarnaast bestudeer ik natuurlijke riffen en scheepswrakken.


Expertiseprofiel
Expertise
Vaardigheden
  • Wetenschappelijk duiker
  • In situ onderwaterobservaties
  • Bemonsteren onderwaterstructuren met airlift sampler
  • Beroepsduiker CAT A
  • Beroepsduiker CAT B
Sociale media
  Joop Coolen op Linkedin
  Joop Coolen op ResearchGate

Publicaties
Kernpublicaties
Publicatielijsten
Onderzoeker ID's

Projecten

Harde structuren in de Noordzee zijn belangrijk voor de verspreiding van bepaalde soorten in de Noordzee. Tot de komst van de grootschalige oestervisserij, waren er veel meer harde structuren in de Noordzee dan er nu nog zijn. Er waren grote oesterbanken boven de Waddeneilanden en op verschillende plaatsen bevonden zich steenriffen. De meeste van deze structuren zijn tegenwoordig verdwenen.

Intussen introduceerden mensen nieuwe harde structuren in zee, zoals scheepswrakken, productie-platforms, windmolens en in de toekomst multi functionele platforms waarin functies gecombineerd worden met bijvoorbeeld aquacultuur. Deze kunstmatige harde structuren, of kunstriffen, zouden wel eens de functie van de historische riffen kunnen overnemen.

In mijn projecten onderzoeken wij daarom de biodiversiteit van deze kunstriffen. We vergelijken de soortenrijkdom van de originele riffen met de kunstriffen, kijken naar biodiversiteit, biomassa en productiviteit. Dit doen wij door duikend monsters te nemen en tellingen te verrichten en plaatsen van meetinstrumenten op riffen in de Noordzee. Deze gegevens combineren we met die uit video-analyses en bestaande data uit andere onderzoeken.


Onderwijs

Binnen mijn onderzoek is er volop ruimte voor studenten om mee te helpen aan het uitzoeken en analyseren van de monsters die ik neem op kunstmatige riffen in de Noordzee. Kijk hier voor meer informatie over de stagemogelijkheden.

Caption Text
  • mail
  • chat
  • print

Profiel